Jak kupować używane części samochodowe?
Przejdź do naszego sklepu na allegro
Rynek części samochodowych jest w Polsce bardzo dynamiczny. Sprzedaż części używanych prowadzą nie tylko profesjonalne firmy i warsztaty, ale również osoby prywatne. Jakie podzespoły można i warto kupować na rynku wtórnym?
Kwestie prawne
Rynek używanych części samochodowych w Polsce reguluje prawo, a konkretnie normy dotyczące recyklingu. Określają one, że do wtórnego obrotu trafić mogą m. in. silniki i karoserie oraz ich podzespoły, a także koła, ogumienie itp. Istnieje także cała lista części, które można ponownie wykorzystać dopiero po regeneracji. Są to np. głowice, zawory i rozruszniki. Regeneracja musi być przeprowadzona w odpowiednio przystosowanych i wyposażonych warsztatach. Regulacje prawne określają także, jakich podzespołów nie wolno wykorzystywać powtórnie. Chodzi tu przede wszystkim o elementy mające istotny wpływ na bezpieczeństwo - układ zawieszenia, kierowniczy i hamulcowy. Elementy tych układów nie mogą być powtórnie montowane w miejsce zniszczonych.
Co warto kupować na rynku wtórnym?
Bez większego ryzyka możemy kupować drobne detale - obudowy filtrów, osłony czy przewody gumowe. Opłacalne jest również kupno używanych czujników, pomp, nietypowych amortyzatorów, przekładni kierowniczych, alternatorów i rozruszników, a także szyb bocznych i tylnych. W przypadku szyb przednich trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie są one zmatowiałe lub porysowane. Podobnie z lampami, szczególnie przednimi, które często są bardzo wyeksploatowane.
Kupno używanych części samochodowych może być znaczną oszczędnością. Należy jednak pamiętać, aby zawsze zwracać uwagę na stan podzespołów. Warto więc korzystać z profesjonalnych i sprawdzonych firm prowadzących skup części używanych.
Co mówią nasi klienci
Potrzebowałem nowe czujniki do mojej Jetty. Udało mi się je załatwić w ciągu kilku dni po bardzo dobrej cenie. Polecam serdecznie
Kuba
Ostrów Wielkopolski